V Parlament Europejski Osób z Niepełnosprawnościami

We wtorek 23.05.2023 w Brukseli odbyło się posiedzenie V Parlamentu Europejskiego Osób z Niepełnosprawnościami. Uczestniczyło w nim 731 delegatów z 29 państw, polska delegacja pod przewodnictwem – Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, liczyła sobie 70 osób, w tym moja skromna osoba reprezentująca Stowarzyszenie Mówić bez Słów – ISAAC Polska.

Główne założenia debaty V Parlamentu Europejskiego Osób z Niepełnosprawnościami

Podczas całodniowej debaty poruszane były m. in. kwestie dotyczące niezależnego życia, asystencji osobistej, realizacji Unii równości dla osób z Niepełnosprawnościami, której podstawą jest Konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami. Natomiast głównym punktem debaty było przyjęcie  Manifestu Europejskiego Forum Niepełnosprawności w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024” głównymi założeniami do jego realizacji są w/w. zadania, jak i te:

  • Zapewnienie wszystkim osobom z niepełnosprawnościami prawa do głosowania i kandydowania w wyborach europejskich.
  • Przyjęcie ogólnounijnej karty osoby niepełnosprawnej, która zapewni wzajemne uznawanie statusu niepełnosprawności we wszystkich państwach członkowskich.
  • Zapewnienia dostępności – umożliwienia swobodnego przemieszczania się w Europie.

Dla mnie, niezwykle dotykające były dwie wypowiedzi. Pierwsza kobiety, uczestniczki, która przyleciała właśnie na to wydarzenie samolotem – musiała przesiedzieć przez kilka godzin na lotnisku, na takim przenośnym wózku, którym się transportuje OzN bezpośrednio już do samolotu – ponieważ nikt nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, gdzie się podział jej cały sprzęt. Przez ten czas nawet nikt jej nie zaproponował szklankę wody, nie wspominając już o innych potrzebach… I to się działo w sercu Europy! A druga wypowiedź osoby głuchoniewidomej, która mówiła że chociaż bardzo wiele się dzieje w kwestii dostępności ogólnie i na tym wydarzeniu, to jednak dla niej nie jest wystarczające, a chciałaby bardzo zobaczyć nas wszystkich na tej plenarnej sali, usłyszeć czy w jakiś sposób poczuć…

Przygotowanie V Parlamentu Europejskiego Osób z Niepełnosprawnościami pod względem Dostępności

Organizacja tego wydarzenia to po prostu kosmos! Chylę czoła przed głównym organizatorem: Europejskie Forum Niepełnosprawności  @ europeandisabilityforum – Tłumaczenie wszystkich wystąpień w 22 językach + ukraiński, dodatkowo na dużym telebimie napisy w języku angielskim, obok nich tłumacz migał w angielskim. Oprócz tego, każda delegacja na sali miała swoich tłumaczy, którzy migali w językach ojczystych, stojąc przed członkami, którzy tego potrzebują.

Mnóstwo nowych doświadczeń, mnóstwo innych spojrzeń na świat…, Po prostu mega przeżycie.

Aż czacha dymi!

Tak, to była wyprawa życia, chociaż 4 dni razem z podróżą, to wspomnienia na całe życie. W ogóle, zobaczyć ten ogromny gmach na żywo, studia telewizyjne, wielkie przestrzenie, niezliczona ilość pomieszczeń, jeszcze nigdy w życiu nie najeździłem się tyloma windami jak tam…

Koloryt Brukseli

Natomiast sama Bruksela, chociaż piękne miasto i urokliwe, to jako stolica Europy nie zachwyca dostępnością. Kocie łby, duże krawężniki, auta zatrzymujące się na samych przejściach dla pieszych, wąskie i nie równe chodniki… Nie wspominając już o czystości na ulicach. No muszę przyznać, że Głogów i inne miasta wygrywają z Brukselą na tym odcinku.

Ok, przyszedł czas na podziękowania. Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować swoim zasobom, jak to się teraz ładnie mówi, czyli mojej siostrze i szwagrowi za to, że chcieli poświęcić swój czas i swój urlop dla mnie, bez nich moja obecność tam nie byłaby możliwa… No niestety, trzeba powiedzieć otwarcie, asystencja osobista w Polsce leży i kwiczy! Ja od stycznia czekam, a od kwietnia jestem na liście rezerwowej, choćby i nawet, to te 60 godzin nie starczyłoby na 4 dni przecież… Dziękuję również dla mojego macierzystego Stowarzyszenia Mówić bez Słów – ISAAC Polska, które zgłosiło mnie jako delegata swojej społeczności – była szansa coś powiedzieć od nas, nawet przygotowałem wystąpienie, lecz w ostateczniości ktoś inny dostał te dwie minuty. Ale już za 5 lat może ktoś inny od nas będzie mieć szansę tego dokonać i głos naszej społeczności będzie w końcu słyszalny również na takim forum…  Także składam serdeczne podziękowania dla  @ ACCESSIBLETOURS –  która znalazła nam po drodze do Brukseli dostępny dla mojej osoby nocleg, choć nie miała takiego obowiązku. Oczywiście, bardzo polecam usługi tego biura podróży!

Na koniec… W tym samym dniu, w którym odbywało się posiedzenie V Parlamentu Europejskiego Osób z Niepełnosprawnościami, w Polsce nie wpuszczono grupy działaczy, osób z niepełnosprawnościami do Sejmu, na Komisje Polityki Społecznej i Rodziny. Jednocześnie na indywidualnym spotkaniu naszej delegacji z europosłem Witoldem Waszczykowskim usłyszeliśmy, że w Polsce sytuacja osób z niepełnosprawnościami i tak jest bardzo dobra w porównaniu do państw bliskiego wschodu, Afryki itp.

Nie mam pytań!