|

Klub dyskusyjny dla dorosłych użytkowników AAC

Ten vlog będzie krótki… Poprzedni film ma średni czas oglądania 3 minuty i dwadzieścia trzy sekundy, więc postaram się Wam dużo nie ględzić.

Dobrze moi drodzy! Dość tego użalania się! Przechodząc do głównego wątku.

Chcę Wam opowiedzieć o pewnym cyklicznym wydarzeniu i zaprosić na nie zapewne część z Was. Jest to Klub dyskusyjny dla dorosłych użytkowników AAC. Tylko że to nie jest taki zwyczajny klub dyskusyjny, bowiem wszyscy, jego uczestnicy są osobami niemówiącymi…

Teraz mówicie sobie – Tomgrabal co ty w ogóle gadasz… Jaki klub dyskusyjny, dla osób niemówiących? Puknij się w ten łysy, pusty łeb! No dobra, może faktycznie, źle to sformułowałem. Mea culpa!

To konkretnie, co to jest za klub i dla kogo?

Chodzi mi, po prostu o osoby, które nie posługują się mową werbalną, a różnymi metodami, narzędziami komunikacji wspomagającej i alternatywnej, czyli właśnie AAC. Notabene ten skrót pochodzi z angielskiego tłumaczenia tej frazy – jakby ktoś nie wiedział. ;P Klub funkcjonuje od dwóch lat, no gdzieś tak, jeśli się mylę, to sorry. Główną inicjatorką tego jest Karolina Kamińska – świetna specjalistka, neurologopeda, a przede wszystkim wspaniała kobieta czująca sercem temat.

Karolina wraz z swoimi znajomymi napisała projekt, pozyskując środki na ten cel i tak to się zaczęło… Klub najpierw był  stacjonarny, tylko w Warszawie, jednak potem, w wyniku pandemii przeniósł się do sieci, gdzie zyskał zasięg ogólnopolski.

W tym miejscu nadmienię, że też uczestniczę w podobnym klubie, tylko w międzynarodowym, który już istnieje od paru, dobrych lat. To tam jest dopiero kosmos! Można spotkać ludzi z całego świata, rzecz jasna, wszystko w języku angielskim. Prawie każdy uczestnik posiada syntezator mowy, nie potrzebuje asystenta, partnera komunikacyjnego  jest w pełni niezależny, samodzielny w dyskusji.

Ba! Moderatorem każdego, takiego spotkania online jest właśnie, któryś z użytkowników AAC. Poruszamy tematy dotyczące naszej społeczności, ale również te, które są aktualne w danej chwili na świecie. Nierzadko tempo takiej dyskusji nie odbiega znacząco od tej normalnej… Wchodzimy sobie w słowo, często, gęsto nie wybrednie żartujemy. Czasami aż po prostu czacha dymi!

Jak wyglądają spotkania klubu dyskusyjnego dla dorosłych użytkowników AAC?

Natomiast, my w Polsce dopiero stawiamy pierwsze kroki, np. większość uczestników korzysta jeszcze z narzędzi do komunikacji niższej technologii – typu książki komunikacyjne, różne systemy symboli w papierowej formie, tablice literowe itd. Dlatego też potrzebne jest wsparcie osób trzecich przy naszych dyskusjach.

Ale może od początku… Spotykamy się raz w miesiącu, online, na aplikacji zoom, a także raz lub dwa razy w roku na żywo w Warszawie.  Grafik spotkań zazwyczaj wcześniej jest wysyłany do uczestników mailem i zamieszczany na naszej facebookowej grupie.

Właśnie teraz ruszamy z nowym cyklem spotkań, pierwsze z nich – online, odbędzie się już 23 października o godzinie 16. Uczestnictwo w klubie jest zupełnie dobrowolne, można w jednym spotkaniu uczestniczyć, a w następnym nie. Nie wiąże się z żadnymi kosztami ani nie musicie być członkami jakiegokolwiek stowarzyszenia, wystarczy że jesteś użytkowniczką, użytkownikiem AAC.

Klub podczas spotkań zapewnia – jeśli ktoś ma taką potrzebę – partnerów komunikacyjnych w postaci pięknych studentek logopedii. Także ten… Panowie nie ma co się długo zastanawiać… Naprawdę można spędzić miło czas w doborowym i w bardzo atrakcyjnym towarzystwie! Oczywiście, dla płci pięknej też się znajdą ładne kwiatki…

Tak już ogólnie… W trakcie, każdego spotkania panuje luźna, przyjazna atmosfera. Nikt nie jest lepszy ani gorszy, każdy ma tyle samo czasu na zbudowanie swojej wypowiedzi. Rozmawiamy na różne tematy… Oczywiście, dane spotkanie ma swój główny wątek, wybierany przez samych uczestników wcześniej. Ale potem, jak to zwykle bywa, z głównego wątku wyciekają tematy poboczne i wtedy przekształca się to w potok wolnych myśli…

Ok Kochani, jeśli jesteście zainteresowani, to wpadajcie na spotkania klubu. Przecież nie musicie od razu aktywnie uczestniczyć. Możecie najpierw poobserwować, zobaczyć jak to wygląda, co z czym się je i wtedy podjąć decyzję – czy to jest dla was, czy jednak nie.

Jak dołączyć do Klubu Dyskusyjnego dla Dorosłych Użytkowników AAC?

Po wszelkie szczegóły dotyczące uczestnictwa, odsyłam do Karoliny Kamińskiej. Możecie ją znaleźć i skontaktować się na Facebooku, przez jej fanpage: „Małe pogaduszki” lub przez jej profil prywatny. Można odezwać się również do mnie, wtedy też, oczywiście podam jej namiary.

Podsumowując Moi Drodzy… Takie inicjatywy są niezmiernie wartościowe i ważne, ponieważ nie każdy z nas ma zawsze obok kogoś takiego, z kim mógłby tak zwyczajnie pogadać i kto go w pełni zrozumie… Poza tym, generalnie osoby takie jak ja trudniej nawiązują nowe znajomości w kontakcie bezpośrednim, bo przecież nie mówią, nie zagają do kogoś np. na koncercie lub po seansie w kinie: „Niezły film, co o nim sądzisz? Może pójdziemy gdzieś na drinka / piwo, obgadać to?” A wszyscy dobrze wiemy, że taki small talk jest ważny  podczas nawiązywania nowych relacji społecznych. I właśnie taki klub jest namiastką dania możliwości, które dla wielu, na co dzień są nieosiągalne…

Także serdecznie zapraszam w imieniu Karoliny, Stowarzyszenia Mówić bez Słów – isAAC Polska, które reprezentuję, jak i w swoim własnym!

Ok! Trzymajcie się Kochani! I do niebawem… Rzecz jasna!