IRek – Uniwersalny pilot w komputerze

IRek - uniwersalny pilot - grafika przedstawiająca schemat działania urządzenia.

Zazwyczaj obsługuję pilota od telewizora / dekodera nosem. Ten sposób obsługi choć może już archaiczny jak na te czasy, to nadal dla mnie niezawodne, optymalne rozwiązanie, mogę obsługiwać piloty z każdej pozycji; leżąc, siedząc czy też na czworakach na ziemi. Jednak gdy mój telewizor, który również pełnił funkcję monitora od kompa zamieniłem na dwa, zupełnie osobne urządzenia pojawił problem, mianowicie pilot leżący na biurku był pod takim kątem, że sygnał nie docierał do telewizora wiszącego na ścianie. I masz ci babo placek!

IRek – uniwersalny pilot

Po rozważeniu wszelkich opcji rozmieszczenia mebli w pokoju, które zresztą okazały się nie satysfakcjonujące z dwóch powodów – (estetycznego i praktycznego). Podczas jednego z wielu poszukiwań w Internecie natknąłem się na urządzenie pod nazwą IRek – uniwersalny pilot, składa się ono z programu oraz nadajnika podczerwieni. Pozwala to z poziomu komputera bezprzewodowo sterować urządzeniami RTV (TV, DVD, VCR, itp.), które standardowo wyposażone są w odbiornik podczerwieni. Interfejs komunikuje się z nadajnikiem poprzez port USB.

Rzut ekranu - Główne okno interfejsu IRek z zaprogramowanymi klawiszami.

konfiguracja Urządzenia

Z konfiguracją jest trochę zabawy, musimy każdy przycisk w naszych pilotach nacisnąć aby skopiować sygnały do bazy danych programu – przy tej czynności radziłbym skorzystać z pomocy jakiegoś asystenta – samemu, nosem to zajeżdżalnia. 😉 Natomiast już same użytkowanie – cud, miód, malina! Osobiście używam go od ponad roku i jestem zadowolony, działa na wszystkich, dostępnych systemach operacyjnych, nie trzeba się martwić o żadne sterowniki, gdyż nadajnik po podłączeniu do komputera zostaje rozpoznany jako urządzenie HID i z automatu zostają zainstalowane odpowiednie sterowniki (dostępne w systemie). Nie ma problemu też z pracą na przedłużaczu USB, ja mam pięciometrowy i śmiga.

Dokładny opis IRka oraz wszelkie inne informacje typu; w jaki sposób można go kupić itp. znajdziecie na stronie producenta, link podaję poniżej. Natomiast chcę podkreślić, że to nasz, polski wynalazek, niewspierany przez żadne firmy, a człowiek, który go tworzy, tak o tym mówi;

Pomysł na nadajnik IRek, bo o nim mowa, wziął się z pracy magisterskiej, którą wykonałem. Później na prośbę promotora wykonałem kilka sztuk z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. I tak się zaczęło…

Warto też zaznaczyć, że cena tego cuda w porównaniu do podobnych urządzeń w sklepach ze sprzętem dla niepełnosprawnych, jest BARDZO przystępna.

Odnośnik do strony producenta